Молодша медична сестра

Кваліфікація: молодша медична сестра з догляду за хворими

 1. Кваліфікаційна характеристика

Завдання та обов’язки. Працює під керівництвом медичної сестри з догляду за хворими. Забезпечує чистоту та охайність хворих і приміщення. Проводить догляд за шкірою хворих, обробляє пролежні. Годує тяжкохворих. Стежить за використанням і зберіганням предметів догляду за хворими. Проводить заміну постільної і натільної білизни. Бере участь у транспортуванні тяжкохворих. Стежить за додержанням хворими і відвідувачами правил внутрішнього розпорядку лікувального закладу.

Повинна знати: права, обов’язки та відповідальність молодшої медичної сестри з догляду за хворими; правила санітарії і гігієни; нескладні медичні маніпуляції (постановка банок, гірчичників, компресів тощо); правила охорони праці.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта.  Професійна (професійно-технічна) освіта або одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

2. Вимоги до освітнього, освітньо-кваліфікаційного рівнів, професійної кваліфікації осіб, які навчатимуться за професією Молодша медична сестра з догляду за хворими.

  • При вступі на навчання:

Повна або базова загальна середня освіта.

  • Після закінчення навчання:

Повна або базова загальна середня освіта, професійна (професійно-технічна) освіта або професійна підготовка на виробництві, освітньо-кваліфікаційний рівень – «кваліфікований робітник» за професією Молодша медична сестра з догляду за хворими.

Перелік ключових компетентностей

 Здатність працювати в команді. Здатність відповідально ставитись до професійної діяльності. Здатність самостійно приймати рішення. Здатність діяти в нестандартних ситуаціях. Здатність планувати трудову діяльність. Знання професійної лексики та термінології. Дотримання професійної етики. Запобігання конфліктних ситуацій.

Приклади робіт

Проведення повної і часткової санітарної обробки пацієнта. Обробка волосяної частини при педикульозі. Приготування дезінфікуючих розчинів. Дезинфекція предметів догляду, особистої гігієни пацієнта, посуду. Обробка інструментарію перед стерилізацією. Підготовка ліжка пацієнта. Заміни натільної і постільної білизни важкохворому. Транспортування і перекладання пацієнта. Вмивання лежачих пацієнтів, обтирання. Догляд за шкірою в разі наявності пролежнів. Обробка пролежнів. Догляд за волоссям. Миття, розчісування, гоління, стрижка. Догляд за статевими органами, промежиною. Підмивання. Догляд за очима. Промивання, очні ванночки. Догляд за вухами. Обробка зовнішнього слухового ходу. Догляд за носовими ходами. Догляд за порожниною рота. Огляд, зрошення, протирання, чищення зубів, полоскання. Підкладання судна та сечоприймача важкохворим пацієнтам. Годування важкохворих з ложки і поїльника. Догляд за під час гарячки. Промивання шлунку. Надання допомоги під час блювання. Введення газовивідної трубки. Постановка очисної клізми. Постановка сифонної клізми. Постановка лікувальної клізми. Постановка краплинної клізми. Постановка банок. Накладання гірчичників. Накладання холодного, гарячого і зігрівального компресів. Накладання грілки. Застосування міхура з льодом. Застосування лікарських засобів парентеральним шляхом. Застосування лікарських засобів на шкіру (мазі, присипки, пластирі, розчини і настойки). Закрапування крапель в ніс, очі, вуха. Введення лікарських засобів через пряму кишку (за допомогою ректальних свічок). Накладання джгута при кровотечі. Зупинка кровотечі підручними засобами. Збирання харкотиння для лабораторного дослідження. Підготовка хворого до шлункового і дуоденального зондування. Підготовка хворого до рентгенологічного і ендоскопічного методів травної і сечовидільної систем. Визначення оптимальної маси тіла. Проведення антропометричних вимірювань. Вимірювання температури тіла. Обробка рук різними методами. Знезаражування та передстерилізаційна обробка інструментів. Обробка сосок і пляшечок. Годування дітей з пляшечки, ложечки. Обробка шкіри при попрілостях, екземі, висипі. Виготовлення перев’язувального матеріалу: кульок, серветок, турунд. Накладання різного виду пов’язок на голову. Накладання різних пов’язок на кінцівки. Накладання різних пов’язок на тулуб. Накладання транспортної шини Крамера при переломі однієї, двох кісток гомілки. Накладання транспортної шини Крамера при переломі передпліччя, плеча. Здійснення непрямого масажу серця. Надання допомоги при харчових та хімічних отруєннях. Підкладання судна та сечоприймача тяжкохворим.